Gayrimenkul yatırımıyla
Türkiye’de vatandaşlık alımı


Türkiye vatandaşı olmak için neler yapılabilir?


400.000 USD değerinde bir yer satın alınacaktır. Tek bir yer olmasına gerekli değildir.

Satın alınan yerlerin toplam değerinin bu tutarı karşılaması yeterlidir. Yine önceki tarihli alınmış yerler varsa ve bu tutarı sağlamıyorsa yeni alınacak yerler ile bu bedel tamamlanabilir.

Bu yerin değerinin tespiti ise değerleme raporu ile belirlenmiş olacak. Değerleme raporu ve tapudaki değer arasındaki fark var ise değerleme raporu esas alınacaktır. Ayrıca bu değerleme raporunun da alımdan önceki 3 ay içinde alınmış olması gerekmektedir.


Bilgi Al

İşlemler TL karşılığı yapılacağı için yerin bedelinin hem değerleme raporunun alındığı gün hem de tapuda devrin gerçekleştiği günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının efektif satış kuru üzerinden 400.000 USD’ye tekabül etmesi gerekmektedir.

Ayrıca gayrimenkul üzerinde ipotek bulunmaması gerekmektedir, gayrimenkulde ipotek bulunması halinde, gayrimenkulün değerinden bu ipotek bedeli düşülür, yine 400.000 USD’yi karşıladığı takdirde başvuru süreci işletilebilir.

Tapuda devir gerçekleştikten sonra, gayrimenkulün üzerine 3 yıllık şerh konulur. Alıcı-satıcı arasındaki para transferinin bankalar aracılığıyla yapılması ve bedelin alacaklı hesabından çıkıp satıcı hesabına geçmesi bir zorunluluktur. Bunu gösterir banka dekontunun aslı başvurular için gerekmektedir.


Bilgi Al

Satın alınacak bu taşınmazın bir yabancı adına kayıtlı olmaması gerekmektedir.

Eğer edinim süreci tamamlanmış sonrasında vatandaşlık başvurusu yapılmak isteniyorsa, edinim tarihi esas alınarak bir değerleme raporu alınarak işlemler başlatılabilmektedir. Sonrasında tapuya ilgili şerh düşülmektedir.

Ayrıca başvuranın mevcut vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşlığından da çıkması gerekmemektedir.


Bilgi Al
ADRES

Barış Mah. Ginza Lavinya Park No: D260 Beylikdüzü, İstanbul

E-POSTA

info@kuregayrimenkul.com

TELEFON

0 (212) 873 3 873